Jak pisać CV

SELEKCJA CV A PIERWSZE WRAŻENIE

Postaw się w sytuacji rekrutera. Masz do przejrzenia 300 CV naraz. Czy chciałoby Ci się ślęczeć nad dokumentami dzień i noc? Pewnie nie. Dlatego rekruter już na pierwszy rzut oka dokonuje wstępnej selekcji CV, na starcie odrzucając część aplikacji, nawet nie zagłębiając się w ich treść.

Kluczową rolę odgrywa tu pierwsze wrażenie. Zwykłe, czarno-białe, standardowe CV nie przykuwa uwagi, nawet jeśli jest pełne wartościowych informacji. Dlatego liczy się nie tylko uporządkowanie merytoryczne, ale też graficzne. Jeśli CV wyróżnia się pośród innych, prawdopodobnie przejdzie wstępną selekcję. Ciekawa i przejrzysta oprawa graficzna dokumentów aplikacyjnych zwiększy Twoje szanse podczas procesu rekrutacji.

CV ZE ZDJĘCIEM CZY BEZ?

Wiele osób zastanawia się, czy dodać do CV swoje zdjęcie. Możliwe, że fotografia nie do końca się udała, nie wyglądasz szczególnie korzystnie, włosy Ci się źle ułożyły, światło nieprawidłowo padało itd.

Analizowanie własnego wyglądu jest tu niepotrzebne. Mimo że nie ma obowiązku dodawania zdjęcia do CV, zwiększa ono pozytywny odbiór aplikacji. W wielu miejscach pracy wygląd kandydata odgrywa niebagatelną rolę, zwłaszcza w dziedzinie kontaktów z klientem. Ponadto dzięki zdjęciu rekruter będzie mógł zapamiętać Twoją twarz i podczas spotkania kwalifikacyjnego od razu skojarzyć ją z Twoim doświadczeniem zawodowym.

Warto dodać, że po prostu CV ze zdjęciem wygląda atrakcyjniej niż CV bez zdjęcia.

Jednak pamiętaj, by fotografia w CV spełniała podstawowe wymogi i pasowała do sytuacji. Najbezpieczniejszą opcją jest zdjęcie dowodowe. Absolutnie odpada fotografia z imprezy czy wycieczki, a także tak popularne teraz selfie, bo to stanowi oznakę braku profesjonalizmu.

CV I LISTY MOTYWACYJNY - ILE POWINNY MIEĆ TREŚCI

Często w umysłach ludzkich funkcjonuje zasada „im więcej, tym lepiej”. Nic bardziej mylnego. Ta reguła absolutnie nie sprawdza się podczas tworzenia CV.

Przykładowo, jeżeli ubiegasz się o posadę grafika, rekrutera średnio będzie interesować, że masz bogate doświadczenie jako opiekun dzieci. Najważniejsze są umiejętności pasujące do stanowiska, na które aplikujesz. Na pierwszym planie powinny się znaleźć dane bezpośrednio związane z pożądaną posadą, potwierdzające, że będziesz cennym nabytkiem dla pracodawcy.

Jeżeli masz CV na kilka stron, zdecydowanie je skróć. Wyrzuć najstarsze wpisy, zwłaszcza jeśli w żaden sposób nie łączą się z obecną ścieżką zawodową. Ogranicz informacje niepowiązane z ogłoszeniem o pracę. Skup się na doświadczeniu i umiejętnościach, które są ważne dla stanowiska, na które aplikujesz.

Serio, jedna strona CV, ale dostosowana do konkretnego ogłoszenia, zadziała na korzyść bardziej niż kilka stron wyłuszczających przebieg Twojej calutkiej kariery zawodowej. Rekruterowi najnormalniej w świecie nie będzie się chciało czytać dokumentów aplikacyjnych wyglądających jak wypracowanie. Selekcja danych natomiast udowodni, że umiesz się skupić na tym, co naprawdę ważne.

ZAINTERESOWANIA W CV

Rubryka zainteresowań jest w CV często ignorowana i uznawana za zbędną. Niesłusznie. Może stanowić potężną broń w rękach osoby ubiegającej się o pracę.

Umieszczone zainteresowania dają rekruterowi dużo informacji o kandydacie i pozwalają wnioskować o umiejętnościach i cechach charakteru. Dla przykładu, jeżeli uprawiasz sporty grupowe, prawdopodobnie dobrze się sprawdzisz w pracy z grupą ludzi. Jeśli lubisz grać w szachy, umiesz myśleć strategicznie. Jeżeli spędzasz godziny na haftowaniu obrusów, charakteryzuje Cię cierpliwość. I tak dalej.

Tego typu informacje mogą bardzo silnie wpłynąć na Twój wizerunek. Oczywiście nie należy wpisywać do CV dziesięciu różnych hobby. Optymalna liczba to od dwóch do czterech. Lepsze jest jedno hobby, ale niestandardowe i prawdziwe, zamiast pięciu wnoszących tyle co nic (np. sport, literatura, muzyka, telewizja, fotografia).